Enligt en domstol i Shenzhen, sydöstra Kina, är de fyra skyldiga till att driva ”en olaglig rörelse”. Fu Hyunjuan anses vara ägare till rörelsen och dömdes till sex års fängelse motsvarande 270 000 kronor i böter. De tre andra dömdes till tre år, två och ett halvt år samt femton månaders fängelse. De dömdes även till böter.
Fu Hyunjuan har tillsammans med de andra tre drivit produktion och försäljning av ljudbiblar i åratal utan problem, enligt Bitter Winter. Det förändrades dock i augusti förra året, när de fyra greps och datorer och ljudbiblar beslagtogs. Några månader senare togs fallet upp av en domstol, men inte förrän i augusti i år fick familjerna till de dömda ta del av domen.
Ljudbiblar blev populära i Kina för omkring 15 år sedan, särskilt bland äldre människor på landsbygden. På senare år har användandet minskat, eftersom allt fler i takt med urbaniseringen använder sig av material som finns på internet.
På open-doors.se använder vi cookies som lagras i din webbläsare. Vissa cookies är helt nödvändiga för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Andra används för analys så vi kan förbättra vår webbplats. Läs mer här.